niedziela, 1 czerwca 2014

10 przykazań autostopowicza, czyli savoir-vivre w pigułce

Autostop to sposób na podróżowanie i kosztowanie totalnej wolności. Nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni – nie ma rozkładu jazdy, ram czasowych, czy dokładnie określonej trasy. Zdajemy się na los i dobrą wolę innych. Pozwalamy, aby wręcz prowadził nas los. Jednak w tej całej wolności i braku zasad, powinny obowiązywać podstawowe zasady autostopowania. Tzw. Zasady autostopowego savoir-vivre, dobrego wychowania i współżycia z innymi. Polecam tę lekturę każdemu, kto dopiero zaczyna przygodę z autostopem. I szczególnie tym, którzy startują w jakichś zawodach autostopowych – w całym przejęciu się autostopową rywalizacją, nie zapomnijcie o zasadach dobrego wychowania – bo nic Wam po autostopowych tytułach, jak jesteście autostopowymi burakami ;) To samo dotyczy osób, które ruszają w swoją pierwszą wakacyjną podróż.

W poniższym artykule przedstawiamy na szybko 10 podstawowych zasad kulturalnego i przyjaznego innym autostopu. Przedstawiamy w wielkim skrócie, bo mamy nadzieję, że dla większości są to rzeczy oczywiste, tylko co najwyżej niektórym czasem się … zapomina ;)

10.  BEZ ZABAWY W CHOWANEGO!

Nigdy nie okłamujcie kierowcy, który być może Wam się zatrzyma. Jeżeli jedziecie w dwójkę – chłopak i dziewczyna, to niech kierowca widzi, że zatrzymuje się takiej parze. Zupełnie niestosowne jest, gdy chłopak chowa się w krzakach, a kierowców wabi dziewczyna. Nie jesteście alfonsem, żeby dziewczyna na Was "pracowała". Tak samo, gdy łapiecie większą grupą, a część się chowa. Podobnie sprawa wygląda z plecakami – niech kierowca wie, że macie ze sobą duże plecaki – wtedy może ocenić, czy ma dla Was miejsce czy nie. I tak na marginesie – z doświadczenia wiemy, że plecak często o wiele bardziej pomaga niż szkodzi – kierowca wtedy wie, że zatrzymuje się prawdziwemu podróżnikowi, a nie komuś kto potrzebuje podwózki wracając z imprezy. Nie podawajcie się za kogoś kim nie jesteście – udawanie żołnierzy, harcerzy, czy kierowców tira – w końcu i tak wyjdzie na jaw. Takie oszukiwanie może zaszkodzić innym autostopowiczom, jak i Wam później, gdy będziecie naprawdę w potrzebie, a ktoś się nie zatrzyma, bo wcześniej został oszukany. Kierowca sam decyduje, czy nabrał zaufania do osób łapiących i albo im się zatrzyma, albo nie. Nie mydlmy mu oczu!

9. ZOSTAW TAK JAK ZASTAŁEŚ

Jeżeli łapiesz gdzieś stopa – niezależnie od tego, czy jest to stacja benzynowa, zatoczka autobusowa, czy szersze pobocze gdzieś wśród bezdroży – nie zostawiaj po sobie syfu. Po pierwsze – kto jak kto, ale autostopowicz powinien doceniać piękno krajobrazu, więc po co go sobie i innym niszczyć. A po drugie – pomyśl, czy miło by Ci się łapało stopa wśród śmieci?

To samo tyczy się samochodu, do którego wsiadamy. Nie śmiećmy, nie brudźmy tapicerki, czy czegokolwiek innego. Jeżeli mamy coś co może brudzić, to zadbajmy o to, żeby nie leżało na materiale. Owińmy to w coś itd. Otrzepmy buty z błota, czy śniegu nim wejdziemy do środka. Szczególnie radzę uważać na wszelkie napoje i jedzenie, a także – na kartony z nazwami miejscowości. Jeżeli łapiecie w deszczu, to marker, czy farba, której
użyliście – roztapia się i lubi zostawiać plamy.
Plam za to nie lubią właściciele samochodów.

8. SAMOCHÓD KRÓLESTWEM KIEROWCY

"Kto ma pilota ten ma władzę" ... A kto trzyma kierownice, ten jest "Kierownikiem". Pamiętajmy przede wszystkim, że kierowca wcale nie musi Cię zabrać do swojego auta. Robi to bo chce i przez tę chwilę, którą miał na podjęcie decyzji – na tyle Ci zaufał, że postanowił spędzić z Tobą trochę czasu. Pamiętaj, że to on dyktuje warunki. Jeżeli lubi słuchać muzyki, to jej słucha. Od niego też zależy jaki to jest gatunek. Jeśli jest palaczem – to nie zakazuj mu nim być. Kierowcy tirów, czy busów często ściągają buty jak wchodzą do kabiny. Też je ściągnij! Ma dziwne poglądy polityczne – każdy może mieć swoje – nie drażnij go, nie obrażaj. Nie je w samochodzie – nie jedz, nie pij, nie krusz. Jednym słowem – nie łam jego zasad. 

Jeżeli kierowca spyta Cię, czy przeszkadza Ci palenie, muzyka czy inne rzeczy – wtedy podziel się swoimi uwagami. Zapewne się do nich dostosuje. A jeżeli Ci się coś nie podoba – nie musisz z nim jechać – w każdej chwili możesz wysiąść. Jeżeli naprawdę jesteś głodny i chciałbyś coś zjeść – spytaj się czy możesz. A jak pozwoli – staraj się nie nabrudzić. Jeżeli coś naprawdę Ci przeszkadza, czy wręcz szkodzi - powiedz o tym uprzejmie i delikatnie, zawsze dając wybór i alternatywę. 

Jedyne czego według mnie nie należy tolerować u kierowcy to bycie piratem drogowym. Jeśli jedzie jak wariat, a Tobie się to nie podoba – poproś o to, by Cię wysadził. Niech zabija się po drogach bez pasażerów.

7. ZACHOWUJ SIĘ!

Punkt totalnie ogólny. Przyswajaj sobie zasady dobrego wychowania. Podstawowej etykiety. Jak ktoś Ci się zatrzyma – podejdź, przywitaj się grzecznym „Dzień Dobry” i dowiedz się co i jak. „Weź mnie Pan do Warszawy” brzmi trochę grubiańsko.

Nie obrażaj kierowców, którzy Ci się nie zatrzymali. Wulgarne gesty, czy odzywki psują opinię całego grona autostopowiczów. Mogą zrazić nawet kierowcę, który na co dzień się zatrzymuje, ale teraz ma jakiś powód, który mu nie pozwala. Podobnie sprawa wygląda na stacji benzynowej, czy parkingach, gdy pytamy bezpośrednio, czy ktoś nas zabierze – Jak odmawiają (nawet jak kłamią, że mają pełne auto, a mają puste itd., że nie jadą w naszą stronę, a potem widzimy jak skręcają tam gdzie chcemy) – podziękujcie i tak i życzcie miłego dnia.
Nie z tym kierowcą, to z innym.
Po co jechać z kimś, kto nas w aucie nie chce?


6. NIE BĄDŹ ŻULEM

Nie chlej piwska, czy taniego wina na poboczu. Jesteś autostopowiczem-podróżnikiem, a nie ochlejusem,
który zaspał na swój ostatni autobus do domu. Nie każdy chce mieć kogoś śmierdzącego alkoholem w samochodzie. Nie wdawaj się w kłótnie z miejscowymi, ani nie prowokuj ich specjalnie. Jak sami zaczną – lepiej zmienić miejsce do łapania i zejść im z drogi. Możesz dostać po twarzy, a dodatkowo odstraszyć kierowców, czy zetrzeć się z policją.

5. DBAJ O SIEBIE

Kierowcy często wieszają sobie odświeżacze powietrze w aucie, żeby było … stylowo. Nie niszcz im tego, wchodząc do auta i zmuszając ich do otworzenia okna i włączenia dmuchawy. Wiadomo, jesteś w podróży… Lecz dopóki nie są to dzikie stepy, pustynie, czy totalny koniec świata – zawsze masz możliwość szybkiego umycia się, przeprania ciuchów, czy przebrania się. Uwaga – psikanie się dezodorantem może pomóc, ale nie na długo i nie zastąpi prysznica. Ten „cygański prysznic” w końcu tylko pogarsza sprawę. Nie wymagamy od Ciebie wiele - po prostu - umyj się raz na jakiś czas, zmień skarpetki które zaczynają być tak sztywne, że same już stoją, koszulka w której chodzisz kolejny dzień, nawet jeśli spod warstwy kurzu widać jeszcze nadruki - niekoniecznie nadal jest czysta. I tak dalej ...

Jak otacza się syf, to nie siadaj bezpośrednio na ziemi. Pamiętaj, że zaraz potem tym tyłkiem może będziesz siedział na białej skórzanej tapicerce. Nie ma nic gorszego niż wstyd, gdy widzisz jak bardzo jesteś brudny, a samochód w którym jesteś – czysty. Podobnie sprawy się mają z mokrymi ciuchami. Ważną kwestią jest też Twój plecak – łatwo go pobrudzić, stawiając na ziemi – jak jest błoto, czy mokro, czy cokolwiek innego – postaw go na czymkolwiek innym – kartonie, reklamówce, worku na śmieci. Oprzyj go nawet o nogę, albo nie ściągaj z pleców. Lepsze to niż syf, którym go upaćkasz.

4. NIE BĄDŹ ŻEBRAKIEM

Nie masz pieniędzy, jesteś głodny, bez dachu nad głową, albo kolejną godzinę spędzasz w tym samym miejscu i nikt nie chce cię zabrać? No trudno, po części sam się na to spisałeś, wybierając taki, a nie inny rodzaj transportu. Nie bądź żebrakiem, który wręcz wymusza na kierowcy oddanie mu swojej przekąski, czy kupienie czegoś do jedzenia, albo zawiezienie w konkretne miejsce. Jeśli kierowca chce, sam Ci pomoże. Do niczego go nie zmuszaj. Jeśli naprawdę jesteś w kropce – zaproponuj coś w zamian – o wiele lepiej smakuje coś do jedzenia, gdy wcześniej się na to zapracowało.

3. INTEGRUJ SIĘ

Jeżeli w swojej podróży spotkasz po drodze innego autostopowicza to ciesz się! Możesz poznać kogoś naprawdę ciekawego i wymienić się doświadczeniami. Dowiedz się jak długo łapie i gdzie jedzie. Możliwe, że wzajemnie sobie pomożecie – zatrzyma się kierowca, który nie jedzie w jego stronę, a w Waszą – zawsze może powiedzieć „Nie, jadę w inną stronę, ale oni tam chcą się dostać”. Lepiej nie stójcie jednak w wielkiej grupie zbyt długo – może to odstraszać kierowców. 

Integracja powinna mieć miejsce także podczas jazdy. Często kierowcy biorą tylko po to, aby z kimś porozmawiać. Nie bądź milczkiem - jedziesz autostopem, nie pociągiem z wykupionym osobnym przedziałem. Chyba, że kierowca woli pomilczeć - wtedy to uszanuj. Nie wiesz o czym mówić? Tematów "uniwersalnych" jest sporo. Zgłoś się do nas, możemy Ci podać pokaźną listę ;)

2. ŻELAZNA KOLEJKA ŁAPANIA
(Czyli: "PRZEPRASZAM PAN TU NIE STAŁ!")


Bardzo ważny punkt tego „dekalogu”, o którym niestety nagminnie zapominają przypadkowi autostopowicze, czy wielka brać na mistrzostwach autostopowych. Jeżeli w Twojej wymarzonej zatoczce ktoś już łapie stopa – ustaw się za nim, tak aby auta zatrzymywały się najpierw dla niego. On w końcu nastał się już dłużej. Ewentualnie wykonując wcześniejszy punkt dekalogu – jeżeli jedziecie w tę samą stronę – poproś, aby pytał się kierowcy, czy chciałby zabrać także Was. Podobne zasady niech obowiązują na stacjach benzynowych, czy parkingach. Każdy w końcu dojedzie do celu, nie ma co psuć atmosfery.


1. UŚMIECHNIJ SIĘ!

I najważniejsza zasada prawidłowego autostopowania. Bądź radosny! Nie jedziesz na stopa za karę! Ma to być Twoja przygoda, okazja do poznawania najlepszych stron świata i ludzkości. Uśmiechaj się do przejeżdżających kierowców, bądź radosny podczas jazdy – umilisz życie nie tylko sobie, ale także innym. Uśmiech ma magię zarażania i zaczarowywania losu – szczęście będzie Ci sprzyjać, gdy sam będziesz szczęśliwy. Kierowcy o wiele chętniej będą się zatrzymywać, widząc osobę, która naprawdę cieszy się z tego, że jedzie autostopem. Wtedy wiedzą, że zabierają człowieka z pasja, podróżnika pełną gębą, który jedzie bo lubi i kocha to co robi … A nie dlatego, że mu każą.


Polecamy polubić nasz profil na Facebooku i śledzić na bieżąco co u nas! :) Wystarczy kliknąć tutaj lubię to albo odnaleźć go po lewej stronie strony!

16 komentarzy:

 1. Fantastyczny wpis! Jeden z lepszych na Waszym blogu! Gratuluję serdecznie i zazdroszczę, że sam na taki fajny wpis nie wpadłem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie! Naprawdę miło to słyszeć ;) Nie martw się, my też Tobie czasem zazdrościmy wpisów :P

   Usuń
 2. Świetny artykuł, dziewczyny! Zdecydowanie, każdy początkujący jak i doświadczony autostopowicz powinien się zapoznać z tymi, wydawałoby się oczywistymi (choć niestety nie dla wszystkich) zasadami, wykuć i przestrzegać!!! :)
  Jeśli by Wam się kiedyś chciało przetłumaczyć ten tekst na angielski, to my bardzo chętnie wrzucimy go na Hitch-Hikers Handbook jako "guest post", oczywiście z linkiem zwrotnym i 'bio' :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Da się zrobić ;) Odezwiemy się, jeśli nie zginiemy pod nawałem sesyjnych zaliczeń i egzaminów ;) Pozdrawiamy i dzięki za taki miły komentarz. Bardzo nas to motywuje do dalszego pisania ;)

   Usuń
 3. Ja bym dodała - nie łap na S3 za Gorzowem, bo dostałam tam wczoraj mandat. Ale to wpisuje się w "dbaj o siebie", bo nie było to bezpieczne, a mandat, cóż... zasłużony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo wysoki ten mandat? Niestety, łapanie na autostradach, czy drogach, gdzie ruch pieszych jest zabroniony, wiąże się z mandatami ... Dobrze tylko, że to w Polsce, bo zagraniczne ceny w euro mogą nasz studencki budżet totalnie zrujnować ;)

   Usuń
 4. Tak, to jeden z waszych najbardziej udanych i pomocnych wpisów. Nie jeden początkujący (ale nie tylko!) autostopowicz powinien to przeczytać, a szczególnie ci najbardziej nadgorliwi, dla nich ZASADA NUMER 2.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dodałbym jako kierowca zabierający autostopowiczów: "Łap stopa tam gdzie łatwo się zatrzymać i łatwo wrócić na drogę...nie na zakręcie, na wjeździe na most itp. Stój tak żeby z daleka było Cię widać, żeby kierowca miał czas rozważyć, czy chce Cię zabrać, czy nie. Ktokolwiek pojawiający się za zakrętem trasy szybkiego ruchu i machający z pobocza nie ma szans na zabranie, bo nikt nie będzie gwałtownie hamował i ryzykował kolizji, żeby zabrać autostopowicza. Daj nam czas by Cię zobaczyć, zadecydować czy zabieram czy nie, zwolnić, zmienić pas, znaleść miejsce by się zatrzymać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też fakt! Ostatnio spotkałam swojego pierwszego autostopowicza i chciałam go zabrać, ale nie miałam gdzie zawrócić, a za późno go zauważyłam :( Dobre miejsce to podstawa ;) Ale to taka praktyczna informacja niż kulturalna :)

   Usuń
 6. i do pkt Dbaj o siebie dodałbym jeszcze "Przyjrzyj się w lusterku". Jako kierowca jak jadę i widzę chłopaków zarośniętych, nie ogolonych to ich nie biorę. Skoro nie mają czasu się ogolić to pewnie umyć też nie....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypchaj się. Ja tam golę się raz na tydzień i nie muszęz tobą jeździć, są inni.

   Usuń
 7. i widać jak jesteś wychowany.... takim podejściem szkodzisz i innym i sobie bo inni kierowcy po przeczytaniu twojego posta będą się bali wziąć kogoś z zarostem bo się będą bali czy to nie ty jesteś tym chamem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat nigdy nie miałem z tym problemów. Sam zabieram zarośniętych i sam będąc zarośniętym jestem zabieranych.

   Usuń
  2. cóż, są elementy wyglądu które nie każdemu podpasują. Wybór jest zawsze Twój jak i kierowcy.

   Usuń
 8. Bardzo przydatny wpis, dla osób które nie zdają sobie sprawy, jak należy zachowywać się podczas łapania stopa. Jednym z ważniejszych aspektów jest własnie higiena podczas podróży stopem, warto skorzystać z łazienek z prysznicami na stacji przy każdej możliwej sytuacji, bo kolejna może nie nadarzyć się tak prędko. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń