poniedziałek, 24 lutego 2014

Zawody autostopowe


Zawody autostopowe to akcja skierowana do miłośników „podróży za jeden uśmiech” żądnych przygód, poznawania świata i integracji szerokiego środowiska autostopowego. Form organizowania tego typu akcji jest kilka, podobnie jak organizatorów – jednak idea przeważnie jest taka sama – należy dotrzeć w miejsce docelowe i zmieścić się w wyznaczonym czasie. Korzystając przeważnie tylko i wyłącznie z autostopu.


Wiadomo – wygrywają najlepsi. I wiadomo – na linii mety czekają inni uczestnicy, żeby świętować, opowiadać i poznawać. Czy warto? My sądzimy, że jak najbardziej! A które zawody wybrać i co trzeba zrobić, aby wziąć w nich udział? O tym właśnie napiszemy w tym wpisie.


Międzynarodowe Mistrzostwa Autostopowe

Jak sama nazwa wskazuje – jest to impreza jednocząca ludzi z całego świata. Warto też wspomnieć, że to właśnie MMA zapoczątkowało ideę organizowania tego typu wyścigów w Polsce. Tegoroczna edycja będzie już 17. Czyli łatwo wyliczyć, że po raz pierwszy ludzie ścigali się w 1998 roku. Dość liczne zawody, więc wiąże się z tym dość spora liczba konkurencji, ale też większe zainteresowanie sponsorów (a co za tym idzie – ciekawsze nagrody).
Zasady takie jak wszędzie, czyli wygrywa najszybszy, poruszamy się tylko autostopem i przy tym wszystkim świetnie się bawimy. Zespoły startujące mają być dwuosobowe.

Termin: 1-4 maja
Start: Trójmiasto – Sopot
Meta: Piran (Słowenia)
Zapisy prowadzone są online. Póki, co system jeszcze nie działa, ale warto śledzić stronę MMA na Facebooku.

W zeszłym roku ekipa Naszych Śladów z numerem startowym 006 brała udział właśnie w tych zawodach. A o tym jak nam poszło można przeczytać tutaj: Mistrzostwa Autostopowe - Sopot - Budapeszt.

Auto Stop Race

Kolejny duży wyścig w Polsce. Pod nazwą Auto Stop Race kryje się po prostu – studencki wyścig
autostopowy. Aby wziąć w nim udział wystarczy posiadać status studenta. Zasady podobne jak powyżej. Żeby nie powiedzieć, że identyczne.
Termin: 26 kwietnia – 1 maja
Start: Wrocław
Meta: Walencja (Hiszpania)

Zapisy rozpoczną się na początku kwietnia, metodą on-line. Link do FB.


Krakostop – Krakowski Wyścig Autostopowy

Impreza stosunkowo młoda (organizowana po raz drugi). Prowodyrem akcji jest Akademia Górniczo -
Hutnicza. Więcej o wyścigu można dowiedzieć się na ich FanPage
Termin:  30 kwietnia -03 maja
Start: Kraków
Meta: Zadar (Chorwacja)Rajd Politechniki Śląskiej

Odbywać się będzie po raz piąty i trzeba przyznać, że dobrze to wszystko organizatorom wychodzi. W zeszłym roku startowali do Macedonii. Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku będzie naprawdę wspaniale.
Termin: 26 kwietnia -01 maja
Start: Gliwice
Meta: zatoka Kotorska (Czarnogóra)
FanPage
(Zapisy już zamknięte, jedyna możliwość teraz to lista rezerwowa)

Wyścig Autostopem - Poznań

Nie ma co się za dużo rozpisywać. Kolejny ciekawy wyścig, w dodatku z fajnymi rozwiązaniami np. ubezpieczeniem od mandatów, koszulką w cenie zapisu, zadaniem specjalnym do wykonania.
Termin: 30 kwietnia - 04 maja
Start: Poznań
Meta: Amsterdam (Holandia)
Zapisy i więcej informacji na stronie internetowej.


 
Kortowskie Zawody Autostopowe

Akcja organizowana przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Tegoroczna edycja będzie
trzecią z kolei. Z tego, co dotychczas wiadomo start przewidziany jest jeszcze na kwiecień. Więcej szczegółów jeszcze nie podano. Pewnie pojawią się wkrótce na ich stronie.
Autostop Challange

Dość interesująca forma zawodów auostopowych, w których nie chodzi tylko o to, aby jako pierwsi dojechać do celu. Ten rajd składa się z kilku odcinków, gdzie po drodze uczestnicy muszą wykonywać różnego rodzaju zadania (jak np. zakopanie skarbu, zdobycie jakiegoś przedmiotu itp.). a dodatkowo w każdym z miast trasy - oprócz zadań konkursowych, czekają na nich liczne atrakcje. Warto zastanowić się nad taką formą rywalizacji.

Termin: 1-4 maja
Trasa: Warszawa - Wrocław - Praga - Wiedeń
Zapisy ruszają już w środę na TEJ stronie , natomiast po więcej informacji można sięgnąć na FanPage Autostop Challange


Wymienione przez nas zawody opierają się na podobnej zasadzie – trzeba dotrzeć do celu jak najszybciej. Ale nie są to jedyne formy organizacji mistrzostw autostopowych. Zdarzało się, że meta nie była ustalona. Uczestnicy losowali kierunki dróg wylotowych z miasta, określano termin, do którego trzeba wrócić na linię mety. A wygrywał ten, kto w konkursowym czasie przejechał najwięcej kilometrów.

Obecnie idea zawodów autostopowych jest na tyle rozpowszechniona, że wiele uczelni organizuje mini rajdy, których nie sposób wychwycić samodzielnie. Dlatego mamy do Was prośbę, – jeśli jeszcze wiecie o jakimś ciekawym wydarzeniu tego typu – podajcie nam namiary, zbadamy sprawę i umieścimy w naszym wpisie. Niech ludzie mają, z czego wybierać :) .
Podobał Ci się ten wpis? Uważasz go za wartościowy i godny polecenia? Jeżeli tak, to podziel się nim z innymi - kliknij Lubię to! (u góry posta), a przede wszystkim - polub nasz FanPage na Facebooku: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz